logo
WARTO WIEDZIEĆ

Czym są afty i jak je rozpoznać?

Bardzo częsta, uporczywa dolegliwość – płytkie nadżerki pokryte białym nalotem, otoczone rumieniowatym, zapalnym obrzeżem. Każde dotknięcie afty sprawia ból.
Afty występują u około 20%* społeczeństwa. Połowa z nich doświadcza aft raz bądź dwa razy w ciągu roku, a 12% ma więcej niż dziesięć ataków rocznie!

Aftowe zapalenie jamy ustnej objawia się pojedynczymi lub zebranymi w grupę zmianami w jamie ustnej – na języku, policzkach, podniebieniu lub dziąsłach. Osiągają one średnicę od 0,5 mm do nawet 3 cm!
Zmiany utrzymują się do dwóch tygodni, sprawiając wyraźnie odczuwalny ból. Dyskomfort sprawia odruchowe dotykanie ich językiem, kontakt z pożywieniem i napojami, szczególnie słonymi i kwaśnymi. Objawem towarzyszącym może być powiększenie węzłów chłonnych. Pełne wygojenie zajmuje nawet do czterech tygodni, a afty mogą pozostawiać blizny.

Aft nie należy mylić z pleśniawkami, te powodowane są przez drożdżaki i najczęściej występują u dzieci. Afty stanowią również przeciwskazanie do podjęcia zabiegów stomatologicznych. Przyjmuje się, że w razie ataków częstszych niż raz w roku konieczna jest wizyta u specjalisty i dodatkowe badania.

*Źródło: Badanie kliniczne DERMSCAN Nr 05E0641PH, p.42/43