logo

UrgoOdkryj swoje piękne stopy – czyli jak nie dopuścić do pęcherzy i odcisków (porady).

test

Odkryj swoje piękne stopy – czyli jak nie dopuścić do pęcherzy i odcisków (porady).

odciski

Odkryj swoje piękne stopy – czyli jak nie dopuścić do pęcherzy i odcisków (porady).

Jednym z najbardziej problematycznych miejsc jest skóra stóp, która ze względu na małą ilość gruczołów łojowych, często jest sucha i łatwiej ulega urazom.

Zbyt luźne lub zbyt ciasne jesienno – zimowe buty, spędzanie czasu na nogach, noszenie skarpetek przez większość dnia- to wszystko negatywnie wpływa na kondycję naszych stóp. Wiele osób zmaga się z przesuszoną lub popękaną skórą, pęcherzami, odciskami lub nawet grzybicą. Inni zmagają się z nieestetycznymi i niekomfortowymi haluksami. Podpowiadamy, czym każda z przypadłości się charakteryzuje i jakie rozwiązania warto zastosować.

 

ODCISKI

Odciski to warstwa rogowa naskórka, która narasta jako mechanizm obronny skóry przy długotrwałym nacisku lub procesie tarcia na stopy. Nie złuszcza się, tworząc tym samym stwardniałą warstwę, która nie tylko jest nieestetyczna, ale może wywoływać także ból lub nawet stan zapalny. Obok typowych odcisków mogą występować także modzele, najczęściej ulokowane na podeszwie stopy, powstające w wyniku nacisku na kości śródstopia zarówno z góry, jak i z dołu (w przypadku zbyt ciasnego obuwia).

 

PECHERZE

Pęcherze to bąble powstające na stopach lub dłoniach wskutek regularnego ocierania skóry o buty lub inne przedmioty. Zawierają one przezroczysty płyn znajdujący się tuż pod cienką warstwą skóry. Mogą powodować uczucie bólu i dyskomfortu. Są nieestetyczne, a ulokowanie ich w miejscach podatnych na urazy sprawia, że często ciężko jest je wyleczyć.

 

Nowe letnie buty często są bezlitosne dla stóp. Kiedy rośnie temperatura nasze stopy pocą się i ocierają wewnątrz buta powodując odciski czy pęcherze

Odciski czy pęcherze sprawiają że chodzenie staje się wyjątkowo nieprzyjemne i bolesne. Gdy pojawią się one na naszych stopach trzeba działać szybko i zdecydowanie. Tylko w ten sposób możemy wygrać z tym uciążliwym problemem, który dotyka znacznej części społeczeństwa. Kiedy zaczynamy wyczuwać na naszej stopie odcisk należy błyskawicznie ściągnąć obuwie, powodujące jego powstawanie. Pozwoli to zatrzymać proces pogłębiania się urazu, a stopom da czas na chwilę regeneracji (przez kolejne dni powinniśmy unikać obcisłych, ściśle dopasowanych do stopy butów). Następnym krokiem powinno być założenie na odcisk lub pęcherz  specjalistycznego plastra dostosowanego wielkością i kształtem do powstałego na stopie zranienia.