logo
WARTO WIEDZIEĆ

Pierwsza pomoc przy skaleczeniach. Jak skutecznie zatamować krwawienie?

Podobno najwięcej wypadków zdarza się w domu. Dlatego warto wiedzieć jak postępować w przypadku drobnych urazów. Oto kilka zasad.

Zasada 1. Pamiętaj, by zawsze mieć apteczkę w łatwo dostępnym miejscu. Ważne jest również jej dobre zaopatrzenie we wszystko, co niezbędne do opatrzenia ran. Samą apteczkę, jak i gazy, bandaże, plastry i opatrunki z łatwością kupisz w każdej aptece.

Zasada 2. Zanim zabierzesz się za opatrywanie rany weź pod uwagę jej umiejscowienie. Gdy znajduje się np. w pobliżu ważnych narządów lub naczyń krwionośnych musisz zachować szczególną ostrożność. Przed podjęciem działań szybko oceń rozległość rany, by wiedzieć jak rozpocząć tamowanie krwi i opatrywanie urazu. Jeśli tylko masz przy sobie rękawiczki medyczne koniecznie je załóż. Pozwoli ci to uchronić ranę przed zakażeniem wirusami i bakteriami.

Zasada 3. Kiedy zdarzy się wypadek, rozpocznij od unieruchomienia rannej kończyny i przemycia rany i jej okolic solą fizjologiczną (0,9% NaCl) lub czystą wodą pitną. Pod żadnym pozorem nie używaj do tego spirytusu ani wody utlenionej – może to utrudnić gojenie się rany. Od właściwego oczyszczenia zranionego miejsca w dużym stopniu zależy to, jak szybko skóra odzyska dawną kondycję. Następnie nałóż jałową gazę oraz bandaż. Opatrunek musi dokładnie przylegać do ciała, ale nie powinien zbyt mocno uciskać, by nie zatrzymywać krążenia. Na mniejsze rany możesz użyć plastra. Odpowiednie zabezpieczenie rany uchroni ją przed brudem i przyspieszy gojenie. Jeśli krwawienie jest mocne powinieneś ucisnąć ranę. Weź gazik lub bandaż, unieś krwawiącą część ciała do góry i uciskaj przez około 4 minuty (dłuższy ucisk wymagany jest tylko, gdy osoba poszkodowana przyjmuje leki przeciwkrzepliwe, nawet te bez recepty)

Zasada 4. Pamiętaj, by w przypadku większych ran po opatrzeniu udać się do lekarza. Nie odkładaj wizyty u specjalisty, zwłaszcza jeśli wokół skaleczenia pojawi się opuchlizna. Niepokojącymi objawami sugerującymi szybką wizytę w szpitalu będą także nagłe problemy z oddychaniem czy krążeniem. Ważna jest ponadto regularna zmiana opatrunków, co najmniej raz dziennie lub wtedy, gdy opatrunek zaczyna przemakać. Jeśli w ranie znajduje się przedmiot najbezpieczniej będzie go nie wyjmować. Może to pogłębić krwawienie. Najlepiej jest go unieruchomić i jak najszybciej skontaktować z lekarzem.